Většina z nás řeší před samotnou stavbou oplocení pozemky. Je to zcela logické a správné řešení. Ať už z bezpečnostního hlediska, tak jako prevence proti zlodějům. Než začnete stavět plot, je třeba se zabývat legislativou. Ta by vám neměla dělat žádné problémy. Výjimkou jsou případy, kdy lokalita vašeho bydlení spadá pod zvláštní územní rozhodnutí, které zmiňuje oplocení.
S oplocením pozemku, kde bude stát celoroční mobilní dům je to takřka stejné jako s oplocením jakéhokoliv jiného pozemku. Pokud však máte v plánu mobilheim z pozemku jednou přemístit, myslete na to, aby byl na pozemek přístup pro těžkou techniku. Plot by tak měl mít široká vrata, případně by měl být snadno demontovatelný.
Od roku 2018 je postavit plot snazší než dříve. Přesto v oblasti oplocení panují nejasnosti. Vězte tedy, že pokud jste majitelem pozemku, nepotřebujete pro oplocení nižší než dva metry stavební povolení. Na takto vysoký plot není potřeba ani souhlas vašich sousedů. Pokud se chystáte vystavět opěrnou zeď, nesmí být vyšší než jeden metr. Podmínkou však je, že plot nesousedí s veřejným prostranstvím nebo veřejnou komunikací.
Pokud chcete oplotit pozemek, který sousedí s cestou, případně chodníkem, stavební povolení už potřeba je. Nezapomeňte, že podmínka výšky do dvou metrů se vztahuje i na živý plot. Pokud chcete z jakéhokoli důvodu plot vyšší, musíte mít povolení v každém případě.
Souhlas s výstavbou plotu potřebujete také v případě, že je váš pozemek v blízkosti chráněného území nebo památky. Pak je třeba si o oplocení pohovořit s příslušným orgánem. Pokud bydlíte v Praze, vztahují se na vás zvláštní Pražské stavební předpisy. Obraťte se tedy ideálně na stavební úřad, kde se dozvíte podrobnosti.
Před samotnou realizací doporučujeme nechat přesně změřit hranici pozemku. Nezapomeňte si také ověřit vedeních podzemních inženýrských sítí. Myslete také na to, že výstavbou plotu to pro vás nekončí. Majitel má povinnost starat se o svůj plot. Jste zodpovědní za to, že vaše oplocení nikoho nezraní.
Jak je to s pozemkem, který už plot měl? Je plot váš nebo souseda? Dříve platilo pravidlo pravé ruky. Dnes je to zejména o dohodě. Ale pokud si chcete být jisti, čí plot je, podívejte se, na které straně jsou sloupky a kde pletivo. Pokud jsou sloupky u vás, jedná se o váš plot.
Může se stát, že pozemek s oplotit nechcete. Plot vám však může nařídit soud v případě, že chováte domácí zvířata. Obvykle se pak provádí na návrh souseda, který je omezený ve vlastnickém právu.
Oplocení mobilheimu může být úplně stejné jako oplocení u klasického domu. Před domem jsou oblíbené zděné a dřevěné ploty, v zadní částí pak lidé často využívají pletiva. Ta vypadají mnohem lépe, pokud se do budoucna nechají obrůst živým plotem. Pletiva můžete vybírat poloplastová nebo pozinkovaná. Obojí nabízí snadnou manipulaci a jednoduché natažení.
Laťkový plot je jednou z nejoblíbenějších variant. Hodí se především na vesnici, využít ho však můžete i ve městě. Oplocení může být řídké a nízké, ale také husté nebo zcela neprůhledné. Vybrat si můžete jakoukoli barvu. Lidé však většinou preferují tmavé přírodní dřevo.
V posledních letech je velmi oblíbeným způsobem oplocení drátěná klec vyrobená ze svařovaných ocelových sítí plná kamenů. Vzhled je možná strohý, ale hodí se k moderním stavbám. Alternativou ke gabionu je kamenné oplocení. Jde však o finančně náročnou variantu. Velkou výhodou je však minimální potřeba údržby.
Kromě kamenů lze využít také takzvaný umělý kámen. V podstatě jde o betonový plot, který imituje kámen nebo cihlu. Materiál lze skvěle kombinovat se dřevem nebo kovem. Vzhled je velmi moderní a údržba nenáročná.
Při tvorbě plotu pochopitelně nesmíme zapomenout na branku a příjezdovou bránu. Ty zajišťují přístup na pozemek. Pokud uvažujete o budoucím stěhování mobilheimu, myslete na to, že brána by měla být asi o metr širší než dům. Vybírat můžete mezi dvoukřídlými a jednokřídlými vraty.